Ми в соцмережах
  • Головна
  • Економіка
  • Ціни, курс долара та інфляція на початку 2020 року: лонгрід від фінансових експертів

Ціни, курс долара та інфляція на початку 2020 року: лонгрід від фінансових експертів

  • 3 січня, 2020 12:22
Яка буде інфляція, що буде з цінами, зарплатами і курсом долара у першому кварталі 2020 року в Україні? Свій варіант розвитку подій в матеріалі сайту "Сьогодні" представили глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин і віцепрезидент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський.
 

Інфляція за I квартал


Думки експертів щодо оцінки інфляції розійшлися. Найнижчий відсоток – 1,5% за перші три місяці 2020 року – дав Віктор Скаршевський, найвищий – 3% – розрахував Андрій Забловський.
 

"Зростання цін в 1-му кварталі 2020 року становитиме близько 1-1,5% (березень 2020 до грудня 2019 г.), – впевнений Скаршевський. – На його стримування буде впливати можлива подальша ревальвація гривні (подешевшає імпорт), ймовірне зниження цін на природний газ внаслідок перевищення пропозиції над попитом у Європі".


За оцінкою Забловського, інфляція виявиться 3-3,5% через уповільнення зростання цін на комунальні послуги, але прискорення зростання цін на продовольчому ринку (дорогі овочі і фрукти).

"Також серед ризиків прискорення інфляції – можливе зростання витрат виробництва через зростання оплати праці і тарифів на електроенергію, що вплине на ціни для кінцевого споживача", – додав Забловський.

Андрій Шевчишин і Олег Пендзин бачать інфляцію не вище 2% за квартал, але головним чинниками називають інші. За словами Шевчишина, інфляційний тиск завдяки міцній гривні, відсутності планових підвищень регульованих тарифів, очікуваної стабільності цін енергоносіїв буде обмежено. Головним фактором інфляції виявиться ситуація в продуктовому сегменті.

А ось Пендзин нагадав, що інфляція няпряму залежить від ставки рефінансування Нацбанку, тобто вартості грошей, які регулятор позичає комерційним банкам: чим вона вища, тим нижча інфляція.

"Якщо ставка збережеться на нинішньому рівні, 13,5% річних, то інфляція оцінюється в 2% за перший квартал, якщо ставка знизиться то інфляція виявиться вищою, до 3%", – уточнив він.
 

Середня зарплата


Три експерта з чотирьох прогнозують зростання зарплати за квартал на 700-900 грн, або до 11600-11800 грн.

"Збільшення заробітків пов'язано з триваючою індексацією зарплат в корпоративному і державному секторі (щорічний перегляд соцстандартів) і необхідністю утримувати персонал на тлі відтоку кадрів за кордон", – каже Забловський.

Скаршевський також зазначив, що триваюча трудова міграціяпризводить до дефіциту робочої сили в Україні, і вимушеного збільшення зарплат.
 

"Оскільки дане підвищення викликане не підвищенням продуктивності праці та створенням високооплачуваних робочих місць, а дефіцитом робочої сили, темпи зростання зарплат скорочуватимуться", – прогнозує Скаршевський. – Тим не менш, середня зарплата в березні 2020 р. може досягти 11500-11800 грн".


Шевчишин, навпаки, впевнений, що політика стримування трудових мігрантів шляхом підвищення окладів вже буде мати невеликий вплив. А головний фактор зростання заробітків у 1 кварталі – щорічне підвищення мінзарплати до 4723 грн в січні (+550 грн), яке тягне за собою збільшення всіх окладів в держсекторі.

Нарешті Пендзин зовсім не бачить причин для високих темпів зростання зарплат, оскільки продуктивність праці зростає не суттєво.

"Середньомісячна зарплата на кінець першого кварталу не зміниться в порівнянні з листопадовою і становитиме близько 10400 грн. Причина в тому, що в січні заробітки зазвичай знижуються через велику кількість вихідних днів, це впливає на середню зарплату по кварталу. Потім зарплати знову підуть вгору, перевищивши в березні 11000 грн", – підрахував Пендзин.
 

Курс гривні до долара


Найбільшим каменем спотикання став курс долара через незрозумілу політику Нацбанку. Так, Пендзин критикує дії регулятора по утриманню високої ставки рефінансування, що надмірно зміцнює гривню.

"Якщо Нацбанк продовжить наполегливо тримати ставку рефінансування, то гривня продовжить зміцнюватися до 22-22,5 грн/$. Все ж сподіваюся, що ставку рефінансування зменшать і на кінець кварталу побачимо курс 25 грн/$", – каже Пендзин.

З ним згоден і Скаршевський, що дав розгорнутий аналіз нинішнього тренда зміцнення гривні. За його словами, динаміка обмінного курсу в 2019 році визначалася, в першу чергу, спекулятивним припливом капіталу від нерезидентів у гривневі облігації внутрішньої держпозики – ОВДП – з початку 2019 року плюс $4,1 млрд. Незважаючи на зниження прибутковості ОВДП з 20% на початку 2019 року до 11% річних на останньому аукціоні, попит з боку нерезидентів в кілька разів перевищує пропозицію.
 

"Якщо дана тенденція продовжиться, що цілком ймовірно, то в I кварталі 2020 р. можливе подальше зміцнення гривні до долара в напрямку до 22 грн/$, – прогнозує Скаршевський. – Якщо ж з якихось причин нерезиденти втратять інтерес до українських ОВДП, то відразу поновляться девальваційні тенденції, враховуючи ще й погіршення зовнішньоекономічної кон'юнктури на ринку металопродукції і зниження темпів припливу валюти від "гастарбайтерів". Тоді обмінний курс буде йти до 24,5-25 грн/$ до кінця I квартал".


За оцінкою Забловського, курс гривні у I кварталі становитиме 23,5-24,2 грн/$ на кінець періоду.

"На курс впливатиме більш помірний попит з боку зовнішніх інвесторів на українські облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) у порівнянні з четвертим кварталом 2019 року, збільшення потреби у валюті для закупівлі імпортних енергоресурсів (газ, бензин), а також сезонний фактор збільшення імпортного попиту", – підвів підсумок Забловський.

А Шевчишин говорить, що гривня не лише стала за підсумками 2019 року найсильнішою валютою світу за темпами зміцнення до долара, але і стає загрозою для економіки.
 

"Міцна гривня пригнічує економічне зростання, бо стримує експорт, збільшує дефіцит бюджету, і при цьому вплив на інфляцію є мінімальним. Ефект від такого сильного зміцнення значно нижче ніж міг би бути, тоді як негативу накопичується більше. Внаслідок цього гривня повинна повернутися до рівноважних рівнів, які б задовольняли потреби експортерів, імпортерів і держави", – впевнений Шевчишин.


Рівноважний курс, за його оцінкою – 24,5 грн/$.
 

Державний борг


За оцінкою Забловського і Пендзина, на загальну динаміку держборгу в I кварталі будуть впливати виплати за зовнішнім (кредит МВФ) і внутрішнім держборгом, активні запозичення уряду по ОВДП, зроблені в кінці 2019 року, а також зовнішні запозичення (виходячи із загального плану 4,9 млрд дол. на 2020 рік) на початку наступного року. У підсумку, за підрахунками Забловського, загальний держборг (зовнішній + внутрішній + гарантований державою) становитиме на кінець кварталу 2060-2090 млрд грн. Пендзин впевнений, що буде більше – 2300 млрд грн.

Скаршевський зазначив новий тренд в структурі держборгу: зниження боргів по зовнішнім запозиченням та збільшення по внутрішнім.
 

"З початку 2019 року загальний держборг України збільшився на $3,5 млрд – з $78,3 млрд 1 січня 2019 р до $81,8 млрд на 1 листопада 2019 р., – підрахував експерт. – При цьому зовнішній борг зменшився на $1,8 млрд, а внутрішній збільшився на $5,3 млрд. У I кварталі 2020-го тенденція продовжиться, адже нерезиденти продовжать купувати внутрішній борг у вигляді гривневих ОВДП, а виплати за зовнішнім держборгом в I кварталі становитимуть близько $1,2 млрд, включаючи $800 млн відсотків, що набігли".


У перерахунку на гривні за нинішнім курсом держборг становитиме, за його оцінкою, близько 2,05 трлн грн.

Шевчишин впевнений, що держборг на кінець I кварталу знизиться до 2 трлн грн (зараз 2,05 трлн грн), оскільки надходження у вигляді нових запозичень будуть компенсуватися відтоком у вигляді виплат за боргами.

"Згідно з розпису виплат НБУ, загальна виплата по основній сумі зовнішнього боргу в I кварталі становитиме $ 2,9 млрд. На ринку ОВДП очікується рефінансування зобов'язань під більш низьку ставку, з більш довгим періодом виплат (до 3 років і більше). На I квартал також закладаємо отримання кредитів МВФ до $ 1,5 млрд" , – пояснив Шевчишин.
 

Вартість бензину


Експерти не вірять в тривале здешевлення пального, що розпочалося в грудні 2019 року.

Скаршевський нагадав, що вартість бензину в Україні визначається ціною на нафту і обмінним курсом. Тому в зв'язку з можливою подальшою ревальвацією гривні у I кварталі, ціна літра бензину А-95 залишиться на поточному рівні (27 грн/л), або трохи знизиться.

"Ціна бензину, яка зараз істотно впала, до кінця I кварталу піде вгору разом з доларом. Це за умови, що не станеться ніяких катаклізмів на світовому нафтовому ринку. В результаті побачимо в кінці березня ті ж 27 грн/л, що і зараз", – прогнозує Пендзин.

Два інших експерти менш оптимістичні. Так, Забловський впевнений, що середня роздрібна ціна на бензин А-95 у I кварталі 2020-го року (на кінець періоду) становитиме 28,5-28,8 грн за літр.
 

"Очікується, що ціни на бензин у зазначений період трохи збільшаться на тлі зростання можливого ослаблення гривні та підвищення цін на нафту на світових ринках внаслідок чергового загострення геополітичної ситуації на Близькому Сході", – впевнений Забловський.


Найбільш песимістичний Шевчишин, на його думку, ціна літра звичайного, не преміального бензину А-95 на кінець кварталу буде 29 грн/л.
 

Газ, середня ціна імпорту в Україну


Експерти прогнозують, що після підписання 5-річного контракту з "Газпромом" на транзит газу до Європи через Україну ціни на газ для українців залишаться на нинішньому низькому рівні або навіть впадуть. Одна з причин цього – технічна. Наша газотранспортна система (ГТС) як і раніше заповнена газом і працює в штатному режимі – качає газ зі сходу на захід.

А якби не було контракту на транзит, то довелося б постачати українським споживачам газ у позаштатному реверсному режимі, та ще шукати, де купити додаткові обсяги у високий зимовий сезон для заповнення спорожнілої ГТС. Це напевно підняло б ціни на газ на європейському ринку через різкий позаплановий попит. Плюс виросли б тарифи для українців за доставку "до конфорки".

Зараз в гривнях для України газ, куплений на європейських хабах (оптових ринках), коштує 5700 грн, або $245 (за курсом 23,2 грн/$) за 1000 куб. м. У перерахунку на долари, виходячи з курсу, прогнозованого кожним нашим експертом, виходить ціна в першому кварталі від $180 за 1000 куб. м за прогнозами Шевчишина до $210 за прогнозами Пендзина, в середньому $195.

"Оскільки транзитний контракт продовжений, то ціна газу, з огляду на високий сезон і низький курс долара, залишиться до кінця опалювального сезону на рівні $210 за 1000 куб. м", - резюмував Пендзин.
 

Безробіття за методикою МОП


Експерти розійшлися щодо оцінки рівня безробіття. Так, Забловський впевнений, що у I кварталі рівень безробіття очікується 8,7-8,9% за методологією Міжнародної організації праці (тобто у відсотках від працездатного населення).

"Зниження рівня безробіттяузазначений період часу пов'язано зі збільшенням пропозиції тимчасової роботи, а також зростанням вільних вакансій через тривалу трудову міграцію", – каже Забловський.

Скаршевський прогнозує, що вільних рук буде близько 8%. При цьому він зазначив, що на українському ринку праці існують значні перекоси між попитом і пропозицією робочої сили.

"Спостерігається тотальний дефіцит робочих спеціальностей і надлишкова пропозиція гуманітарних спеціальностей", – уточнив експерт.

Шевчишин впевнений, що показник безробіття виявиться 8,8%, трохи вищим, ніж зараз.

І лише Пендзин песимістичний, на його думку, безробіття в I кварталі збільшиться: "Зараз у нас на десять робочих місць, що закриваються, відкривається всього шість нових. Тому навіть з урахуванням трудової міграції можна прогнозувати, що кожен десятий працездатний українець виявиться безробітним".
 

Точність прогнозів


Якщо порівняти реальні макропоказники IV кварталу з прогнозними, то картина виходить не дуже веселою. Експертам вдалося досить точно передбачити лише ціну газу, рівень безробіття і розмір держборгу. Зарплата виявилася нижчою розрахункової на 850 грн, але з огляду на те, що в грудні заробітки, як правило, вище листопадових на 800-1000 грн за рахунок виплати річних премій (статистики за грудень поки немає), ставимо умовний залік і з цієї позиції.

А ось з курсом долара, пов'язаної з ним ціною пального і, особливо, з інфляцією вийшов промах. По долару відхилення "в мінус" становило майже 3 грн (12%), по пальному – 2,4 грн (9%), тобто подорожчало менше, ніж прогнозувалося. А інфляція виявилася нижче розрахованої ними на 75% (прогноз 7,9%, на кінець року, за попередніми даними Держстатистики, очікується 4,5%). Втім, наші аналітики наполягають на тому, що дані Держстатистики занижені. Підсумкову точність прогнозів в IV кварталі можна оцінити в 57%: підтвердилися чотири позиції з семи.
Поділитись

Новини по темі: