За словами прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, 2019 рік стане останнім, коли відбувається щорічне планування бюджету.
"Наша стратегія в тому, щоб з кожним роком державний борг ставав меншим. Для цього мало одного року - треба планувати це на середньо- і довгостроковий період. В цьому році ми останній раз приймаємо бюджет на один рік. Надалі прийняттю бюджету буде передувати прийняття повноцінної 3-річної декларації", - сказав Гончарук.
Основні показники
Доходи бюджету
Доходи бюджету України у сумі 1 трлн 79 млрд гривень. У тому числі загального фонду бюджету у сумі 962,7 млрд гривень та спеціального фонду бюджету – у сумі 116,7 млрд гривень.
Видатки бюджету
Видатки бюджету України у сумі 1 трлн 170 млрд гривень. У тому числі загального фонду у сумі 1 трлн 44 млрд гривень та спеціального фонду – у сумі 125,6 млрд гривень.
Оплата держборгу
Обсяг платежів з погашення державного боргу – 292,9 млрд гривень. В тому числі погашення зовнішнього боргу – 128,7 млрд гривень, внутрішнього боргу – 164,1 млрд гривень. Обсяг платежів з обслуговування державного боргу – 145,2 млрд гривень. В тому числі державного внутрішнього боргу – 88,3 млрд гривень, державного зовнішнього боргу – 56,8 млрд гривень.
В сумі це погашення держборгу та його обслуговування коштуватиме бюджету у рекордні 421,6 млрд гривень. Це становить майже 40% дохідної частини бюджету. Якщо цю суму розділити на наявне, згідно Держстату, населення України (42,01 млн осіб), то вийде, що в середньому кожен українець повинен буде заплатити по 10 тис. гривень за погашення і обслуговування держборгу.
Видатки на національну безпеку і оборону становлять 245,8 млрд гривень, що на 33,8 млрд більше, ніж у 2019 році.
На розвиток дорожньої інфраструктури законопроектом планують спрямувати 74,4 млрд грн, у тому числі Державний дорожній фонд - 69,7 млрд грн.
Підтримка енергетичної незалежності - планується виділити 2 млрд грн.
На освіту планується направити 136,4 млрд грн, що на 7,7 млрд грн більше, ніж в 2019 році. Проект вперше передбачає витрати на розвиток закладів вищої освіти в розмірі близько 300 млн грн.
Загальні видатки на охорону здоров'я становлять 108 млрд грн - це на 9,8 млрд більше, ніж в 2019 році. Витрати на розвиток культури та інформаційну сферу становлять 8,6 млрд грн.
Мінімальна зарплата складатиме 4723 грн.
Фінансування Пенсійного фонду України з державного бюджету складе 172,6 млрд грн.
Як затверджують бюджет
Законопроєкт про державний бюджет на рік створює Міністерство фінансів. Потім документ виноситься на розгляд Кабміну, який повинен затвердити цей проект. Після цього документ надходить до Верховної Ради. Там бюджет розглядається в трьох читаннях: між першим і другим в законопроект можуть вносити поправки. Коли за бюджет проголосують депутати після третього читання, підпишуть спікер і президент і опублікують в офіційній пресі уряду, він стає законом.