18 травня набув чинності Закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Одним із його нововведень є обов'язкова наявність військово-облікових документів при перетині державного кордону для чоловіків призовного віку, — розповів Суспільному речник 9 Житомирського прикордонного загону імені Січових Стрільців Юрій Шахрайчук.
За його словами, такий обов’язок передбачений змінами до законів України "Про правовий режим воєнного стану" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
"Починаючи із 18 травня, на пунктах перетину кордону та у контрольованій прикордонній смузі, окрім паспорта, в українців віком від 18 до 60 років інспектори Держприкордонслужби перевірятимуть військово-обліковий документ з інформацією про звільнення від мобілізації, або виключення з військового обліку за станом здоров’я", — сказав Юрій Шахрайчук.
Це, зокрема, стосується таких чоловіків призовного віку:
- заброньованих на період мобілізації та на воєнний час;
- визнаних відповідно до висновку військово-лікарської комісії непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- які самостійно виховують дитину;
- які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби;
- а також інші категорії осіб, визначені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Не обов'язкова перевірка військово-облікових документів для таких категорій:
- особи з інвалідністю;
- ті які супроводжують осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю;
- водії, що здійснюють перевезення медичних вантажів та гуманітарної допомоги, здійснюють міжнародні перевезення вантажів та пасажирів;
- визначені особи за окремими посадами та державної служби, працівники підприємств залізничного транспорту і які відносяться до морської та авіаційної галузі тощо.
Перевірку підстав щодо надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, — додав речник 9 прикордонного загону.
Юрій Шахрайчук також сказав, що Житомирський 9 прикордонний загін імені Січових стрільців Державної прикордонної служби охороняє північний кордон України з Білоруссю, і на цьому відтинку робота пунктів перетину кордону не передбачена.
"Законодавством сьогодні не передбачено наявність прикордонного контролю на наших північних рубежах. Водночас прикордонники пропускають громадян України, які повертаються до нас із Білорусі та Росії, бо згідно із нормами ми не можемо не пускати українців на територію нашої держави", — сказав Юрій Шахрайчук.
Журнал Житомира писав, що Міноборони запускає мобільний застосунок Резерв+ для військовозобов'язаних, призовників та резервістів.
У Житомирі з 18 травня у ЦНАПі оновлюватимуть дані військовозобов’язаних.