17 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Армія
  • Житомирські «кіборги». День памʼяті захисників Донецького аеропорту

Житомирські «кіборги». День памʼяті захисників Донецького аеропорту

  • Фото: Руслан Боровик, боєць 95-ї бригади
  • 16 січня, 2024 17:00

«Вони вистояли, не вистояв бетон», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Бої за Донецький аеропорт тривали 242 дні. Житомирські Герої зробили свій вклад у цю боротьбу.

З нагоди Дня памʼяті «кіборгів» Журнал Житомира вирішив пригадати найвизначніші моменти протистояння і тих, хто поліг у цій боротьбі.

Бої за аеропорт почались 26 травня 2014 року і тривали до 22 січня 2015 року, коли відбувся підтрив обох терміналів та опор будівлі.


Фото: Руслан Боровик/BBC

До оборони аеропорту в різний час були залучені 3-й полк спецпризначення, десантні бригади України та добровольці з Добровольчого українського корпусу (Правий сектор).

Селище Піски обороняли підрозділи батальйону МВС «Дніпро-1», артилеристів і танкістів 93-ї механізованої бригади, танкісти 1-ї танкової бригади, які також виконували бойові завдання на території аеропорту.

У жовтні на посилення в Піски та аеропорт перекинуто підрозділи 95-ї аеромобільної бригади, 79-ї аеромобільної бригади, 74-го розвідувального батальйону, добровольчого батальйону «ОУН».


Фото: Руслан Боровик/BBC (Селище Піски неподалік ДАПу. Перед черговим виїздом в аеропорт. Пізніше двоє загинуть)

У другій половині листопада 2014 року на захист Донецького аеропорту та навколишніх поселень стали бійці 90-го окремого аеромобільного батальйону 81-ї десантно-штурмової бригади, які завдяки своїм успіхам при знищенні бойовиків у першій половині грудня, зокрема російських спецпризначенців, стали відомими на весь світ.

З січня 2015 року оборону нового терміналу взяли на себе бійці 3-го батальйону 80-ї десантно-штурмової бригади.

Військові, медики та волонтери хоробро давали відсіч російським окупантам.


Фото: Руслан Боровик/BBC ("Кіборги", які обороняли другий поверх)

У ніч з 16 на 17 січня 2015 року до нового терміналу ДАП прибуло підкріплення від 90-го окремого аеромобільного батальйону. Тоді «кіборгам» вдається відбити у загарбників частину території аеропорту, завдавши їм втрат.

20 січня 2015 року прийнято вважати завершенням героїчної оборони аеропорту.


Фото: Руслан Боровик/BBC

За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинуло понад двісті «кіборгів». 

На житомирському військовому кладовищі поховані: Олександр Атаманчук, Володимир Гнатюк, Дмитро Ільницький, Віталій Мазур, Михайло Рачок, Артур Сілко, Анатолій Стратович, Олег Черниш, Ігор Шолодько, Віталій Гасюк, Олександр Олійник.

Пам’ятаємо всіх, хто залишив життя у боях за Донецький аеропорт. Слава Героям, які повернулися живими.


Фото: Руслан Боровик/BBC

Одним з найкращих способів пригадати подвиг захисників Донецького аеропорту стане перегляд фільму «Кіборги» 2017 року.

Поділитись

Новини по темі: