23 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Армія
  • Поранені на війні бійці мають право на грошову компенсацію: які суми та як їх отримати

Поранені на війні бійці мають право на грошову компенсацію: які суми та як їх отримати

  • Фото: Сергій Нужненко, Радіо Свобода
  • 21 грудня, 2022 16:14

Багато військових не знають, що Уряд передбачив для них грошові компенсації в разі травми, контузії чи каліцтва у зоні бойових дій. 

В Україні діє постанова Кабінету міністрів від 28 лютого 2022 року: за нею, пораненому виплачують додаткову винагороду від 30 тисяч до 100 тисяч. Залежить сума від тяжкості отриманої травми та часу, проведеного на передовій, розповідає Радіо Свобода.

Важливий момент: компенсація не нараховується автоматично – розраховувати на виплату військові можуть лише після проходження лікування та висновків медичної комісії. По часу це може займати від кількох місяців, а от кінцевого терміну в постанові не прописано – доки значиться «до завершення воєнного стану». Варто розуміти: цей процес нешвидкий.

Для нарахування компенсації потрібні такі документи:

  • наказ командира (начальника);
  • бойовий наказ (розпорядження), рапорт командира (начальника) структурного підрозділу;
  • ваш власний рапорт;
  • висновок (постанова) військово-лікарської комісії.

 

Початкова точка збору документів для компенсації – наказ командира: саме на його підставі будуть нараховувати виплати. Якщо командир його не зробив – гроші можна не отримати. У цьому випадку юристи радять писати свій власний рапорт про обставини отримання травми і звертатися до командира, аби такий наказ створили.

Ці документи потрібні, аби довести, що травма дійсно отримана під час бойових дій. Наявність у момент поранення бронежилету, каски чи берців, які були на балансі частини чи привезені волонтерами, – не важливі.

«В законі немає такої підстави як недоброякісний бронежилет, або ще якийсь засіб захисту, через який можуть відмовити у виплаті компенсації. Головний аргумент для її отримання – це встановити, що особа виконувала бойові завдання, і вона знаходилася і отримала, наприклад, поранення саме під час участі в бойових діях», – розповідає юристка компанії Investment Service Ukraine Дар’я Скоблікова.

 

Причини для відмови

 

Та бюрократичні підводні камені таки є. І починаються вони вже в період лікування. У деяких частинах, за словами бійців, можуть припинити виплату зарплати, а в подальшому і коригувати розмір компенсації, доки боєць проходить лікування. Тут необхідно стежити за датами, які проставлені в лікарняних листках.

Серед бійців, з якими ми спілкувалися, були такі, що не отримували навіть зарплату через бюрократичну плутанину.

«​Мені відновили виплати, але був момент, коли їх зрізали. І доки ми з дружиною не знайшли усі необхідні папірці, то я грошей ніяких не отримував. Це історія, коли тебе перевозять з одного госпіталя в інший, і треба контролювати усі записи в медкарті. Зрізають, а потім йди і доводь – а як це можливо, коли мене пораненого везли без документів у лікарню? За цим неможливо фізично стежити», – розповідає військовослужбовець Дмитро Герасименко.

Що стосується самої компенсації, підстави для відмови в її нарахування – це добровільна здача в полон, алкогольне сп’яніння під час виконання завдань та порушення наказів командира.

Поділитись

Новини по темі: