З 2022 року в Україні відкрито майже 96 000 кримінальних справ проти військовослужбовців, котрі покинули свої позиції після початку війни з Росією. Це в шість разів більше, ніж у 2022 році. Більшість справ розпочато цього року.
Про це пише видання Bloomberg.
Багато військових, особливо досвідчених, втомлені і йдуть у СЗЧ, шукаючи перепочинку та можливості побути з родинами.
“Свою роль відіграє втома. Або є особисті обставини, наприклад, коли дружина солдата народжує, – розповідає представник військової служби правопорядку Олександр Гринчук. – Або тому, що нікому очолити взвод, а командир не надав відпустки”.
Він відмовився називати офіційну кількість тих, хто пішов “у самоволку”, розповівши натомість, що 40-60% військових повертаються згодом.
Водночас дезертирство, коли військові йдуть без наміру повертатись, є важчим злочином і трапляється рідше.
Харківський адвокат у справах військовослужбовців і ветеранів Роман Лихачов припускає, що кількість солдатів, які залишили свої частини, може сягати 100 000. За його словами, у деяких кримінальних справах про самовільне залишення військової частини фігурують до 20-30 обвинувачених – і є також солдати, які пішли, але їм ще не пред’явлено звинувачення.
Журнал Житомира писав, що Верховна Рада в цілому підтримала проєкт закону № 12095 про добровільне повернення на службу для осіб, які вперше самовільно залишили військові частини або дезертирували.