17 травня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Тренінг MARCH в Житомирі: знання, які допоможуть врятувати життя собі та близьким

Тренінг MARCH в Житомирі: знання, які допоможуть врятувати життя собі та близьким

  • Фото: Журнал Житомира
  • 23 грудня, 2022 19:40

Цього четверга в Житомирі відбувся тренінг для цивільних з надання медичної допомоги за алгоритмом MARCH. Цей протокол представляє собою послідовність надання домедичної допомоги пораненому чи постраждалому в умовах бойових дій.

Він був розроблений армією НАТО в результаті багатолітніх досліджень та аналізу під час бойових дій в різних точках світу. Саме цей алгоритм дій дозволив знизити смертність солдатів до мінімуму. Актуальний він і для цивільних.

Кожна з літер даної абревіатури позначає певний стан чи систему організму людини. Їх послідовність допомагає правильно розставити пріоритети. Розглянемо, що означає кожна із літер цього слова:

M — massive bleeding (масивна кровотеча)

A — airways (дихальні шляхи)

R — respiration (дихання)

C — circulation (циркуляція)

Head injury\hypothermia\hiperthermia — (черепно-мозкова травма\гіпотермія\гіпертермія).

Лише в такій послідовності слід оцінювати стан пораненого та надавати йому допомогу:

1. Зупинка кровотечі, що загрожує життю. Далі йтиметься про те, в яких випадках рана загрожує життю;

2. Забезпечення прохідності дихальних шляхів;

3. Закриття всіх відкритих ран грудної клітини;

4. Повний огляд пораненого на наявність шоку, усунення його причин;

5. домедична допомога при травмах голови\запобігання переохолодженню чи перегріванню.

Очевидно, що якщо людина не має кровотечі, то слід одразу переходити до наступної літери. Також, якщо людина не має ознак порушення дихання, до прикладу, не потрібно шукати сторонні предмети в її дихальних шляхах, а потрібно швидко переходити до оцінки циркуляції.

Докладний розбір кожного етапу допомоги згідно з алгоритмом MARCH

Мassive bleeding (масивна кровотеча)

Перш за все варто оцінити постраждалого на наявність кровотечі. Перед цим варто надіти медичні рукавиці (турбуючись про безпеку власного здоровʼя). Слід провести руками в зоні шиї, пахов, спини та ніг. Припиняти потрібно лише критичну кровотечу. Сигналами критичної кровотечі є:

  • Пляма крові на одязі або під постраждалим
  • Калюжа крові під ним
  • Фонтанування крові з рани
  • Ампутація кінцівки.

У випадку звичайної подряпини руки, обробляти рану на цьому етапі не потрібно. Загрози життю людини вона не несе. А от якщо з неї фонтанує кров, то є максимум 3 хвилини для її постраждалого.

Як рятувати людину при масивній кровотечі. Турнікет. Тампонада. Тиск на рану

Головним помічником на полі бою під час поранення є турнікет. Використовується він лише для кінцівок. Його не можна накладати на шию, черевну порожнину, грудну клітину, пахову зону чи суглоби. Ця проста річ рятує життя. Проте, для цього її потрібно вміти правильно використовувати.

При правильному накладанні турнікета пульс в кінцівці не відчуватиметься, вона стане бліда і кровотеча припиниться. Якщо після накладання турнікета кровотеча не припинилась, слід перевірити правильність його накладання. За потреби — затягнути тугіше, забрати зайві предмети під ним тощо.

Якщо турнікет накладено вірно, а кровотеча не припиняється, можна накласти ще один турнікет вище та тугіше попереднього.

У тих зонах, де накладання турнікета неможливе, варто виконувати тампонаду.

Тампонада

  • Слід знайти місце поранення, занурити в рану середній або вказівний (можна обидва пальці), намацати артерію (там кров пульсуватиме і буде гарячішою) та затиснути її якомога сильніше. Це допоможе спинити фонтанування крові;
  • Далі слід осушити чистим бинтом порожнину рани від крові;
  • Після цього, продовжуючи міцно тримати пальцем однієї руки артерію, щільно наповнюємо рану бинтом до тих пір;
  • В якийсь момент рана буде повна. Саме тоді можна забирати палець, обережно та швидко підклавши замість нього чергову порцію бинта;
  • Бинт слід накладати до того моменту, поки він не утворить так званий «грибочок над нею»;
  • Після цього слід покласти подушечку руки на цей «грибочок», а зверху ще одну руку і притиснути рану зі всієї сили. Продовжувати створювати тиск на рану за тампонування звичайним бинтом слід протягом 15-30 хв;
  • За використання бинта з гемостатиком, тобто речовиною, яка сприяє згортанню крові та пришвидшує кровотечу, тиснути на рану слід 5-8 хвилин;
  • Якщо після припинення дії тиску кров не припиняє йти, можна потримати ще 5-10 хвилин. Якщо ж кров не припинила просочувати бинт, потрібно вийняти всю тампонаду з рани та затампонувати її заново за тим же алгоритмом.

Варто запамʼятати зони, де тампонувати заборонено — голова, грудна клітина, черевна порожнина, анальний отвір, піхва.

Постраждалий може і самостійно надати собі допомогу, спричиняючи тиск на рану. Йому варто просто скористатись своїми руками.

Положення тіла людини залежатиме від зони, в якій вона знаходиться — якщо вона під обстрілом, їй варто прийняти лежаче положення. В так званій жовтій (відносно безпечній зоні, де не відбувається безпосередній обстріл ворогом), постраждалий може прийняти сидяче положення.

В положенні лежачи варто поставити ноги перед собою, зігнувши їх в колінах в статичному стані (щоб не завалились у разі втрати свідомості) для кращої опори руки. Далі необхідно стиснути кулак та притиснути ним артерію на шиї, спершись на коліно.

Якщо людина лежить, їй слід так само притиснути артерію на шиї кулаком, іншу руку покласти вбік та лягти на неї шиєю з притиснутим кулаком, створивши таким чином на шию додатковий тиск.

Якщо поранення відбулось в зоні пахов, слід так само скласти долоню в кулак та створити тиск в цій зоні, лігши на руку та навалившись на неї тілом. При цьому, ногу, яка знаходиться вище, краще покласти перед тою, що нижче. Це стабілізує положення.

В разі поранення пахової зони, слід натиснути кулаком руки, що знаходиться з протилежної сторони рани на неї (навхрест). Для створення додаткового тиску слід зігнути ноги в колінах.

Якщо людина в червоній (небезпечній зоні) і вона не може піднятися, їй слід так само затиснути зону ураження та прийняти позу ембріона. В такому положенні варто бути, доки поруч не опиниться хтось, хто зможе надати допомогу.

Накладання тугої повʼязки (бандаж)

Ефективно зупиняє кровотечу в зонах, де не можна накладати турнікет, туга повʼязка. В такому випадку на рану слід також накласти твердий предмет, який затисне артерію. Лише після цього на неї можна накладати тугу повʼязку. Її роль може виконувати спеціальний ізраїльский бандаж або еластичний бинт.

Накладати його слід наступним чином у різних зонах

В наступній частині Журнал Житомира розповість про правила надання допомоги при ураженні дихальних шляхів, що відповідає другій та третій літерам алгоритму MARCH (A i R - airways та respiration).

Поділитись

Новини по темі: