13 травня, 2024
Ми в соцмережах

Підручник з віктимблеймінгу: як школа виховує у дівчатках жертву

  • Фото: ілюстративне
  • 27 квітня, 2023 12:00

В Україні триває реформа освіти. Вчителі застосовують прогресивні методики навчання та користуються штучним інтелектом. Проте, поруч з ними все ще існують підручники, які відверто шкодять підліткам.

Серед таких osvitoria.media виділили підручник з основ здоровʼя для 8 класу, де дівчаток звинувачують у привабливому зовнішньому вигляді та розкутій поведінці.

Підручник з основ здоровʼя пропагує віктимблеймінг – звинувачення жертви: коли люди замість того, щоб засуджувати злочинця, намагаються знайти йому виправдання і стверджують, що жертва сама винна в тому, що з нею трапилося.

Параграф 20 цього підручника має цікаву назву «Провокаційна поведінка». В ньому йдеться про запобігання сексуальному насиллю.


Фото:  скриншот з підручника

Текст підручника проаналізувала психотерапевтка Софія Лагутіна.

«Цей розділ у підручнику транслює, що будь-яка поведінка може бути небезпечною. Особливо якщо людина весела та розкута. Тут є речення, де говориться, що веселі та розкуті люди наражаються на небезпеку. Проте це може статися з будь-якою людиною, незалежно від її поведінки», — коментує спеціалістка.

Ми не можемо знати яка саме поведінка чи вираз обличчя спровокує скоєння злочину, наголошує пані Софія.

Дуже цікавою є фраза: «Іноді люди самі провокують скоєння злочину». Тобто, якщо дівчина чи хлопець виймає дорогий телефон з кишені для телефонної розмови, то він закликає оточуючих до грабунку?

Також привертають увагу слова про легковажну поведінку та флірт з боку дівчат з випадковими знайомими.

«Окей, коли дівчата фліртують з незнайомцями чи навіть знайомими, це може спонукати людину до активних дій. Але якщо людина адекватна, у неї це не викличе особливих реакцій. І флірт не буде сприяти сексуальному насильству», — коментує таку пораду психотерапевтка.

Далі підліткам демонструється таблиця із «прийомами злочинця» та «протидіями» цим прийомам. Варто зазначити, що у ролі жертви автори підручника чомусь розглядають лише дівчинку. Тобто, нездорової поведінки щодо хлопчиків не може бути, на думку авторів.


Фото: скриншот з підручника

Автори підручника дають рекомендації протидії знайомій людини, проте що робити у разі домагань з боку незнайомця вони не кажуть.

«Якщо уявити, що хтось чужий чіпляється до дівчини, то фраза «Ні, ще не настав час» точно не спрацює. У ситуаціях із незнайомцями треба проявити асертивність і якнайшвидше тікати. Це найголовніші дії, але про це не йдеться в підручнику», — підкреслює Софія Лагутіна.

Розглянемо «формулу безпеки» від авторів підручника: передбачати, уникати, діяти:


Фото: скриншот з підручника

«Добирати одяг, аксесуари, зачіску, макіяж відповідно до віку». Але відповідно до віку — це як?», — наголошує пані Софія.

Що саме є «невідповідним» на думку авторів незрозуміло. Якщо дівчинка 13 років вирішила одягти блакитну спідницю та додати до образу сережки, чи провокує вона цим нападника? Можливо конкретного нападника провокують джинси та чорний светр. Тобто, визначити рамки «пристойної» поведінки, яка б не провокувала злочинця, неможливо.

Більше того, такі поради викликають у дівчинки тривожність та позбавляють її можливості самовиражатись, що вкрай потрібно у підлітковому віці.

Також варто наголосити, що будь-який зовнішній вигляд людини не виправдовує насилля стосовно неї. Підручник же навчає молоде покоління зовсім іншому.

Зустріч у людних та добре освітлених місцях також не гарантує безпеки. Як і побачення у нічному клубі не означає, що дівчина чи хлопець готова/ий до сексуальних домагань чи повинен піддаватись неправомірній поведінці.

«Не провокувати залицянь». Які саме дії можна вважати провокацією у цьому випадку також незрозуміло, адже для когось жарт чи ввічливість може сприйматись як залицяння.

Це лише один розділ підручника з основ здоровʼя для 8 класу. Він шокує. Можна лише уявити яку кількість нісенітниць вкладають у голови дітей за навчальний рік з таким підручником.

«Поради підручника транслюють: будь-які дії можуть автоматично призвести до того, що тебе скривдять чи в тебе будуть проблеми. Але це так не працює. Бо невизначеність буває як позитивно, так і негативна. І дітям варто транслювати підхід з точки зору раціональності, а не негативізму. Тому що це читає конкретне покоління людей, якому транслюють тривогу. А це не є окей», — в заключення говорить психотерапевтка.

 

Поділитись

Новини по темі: