20 квітня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Інтернет
  • 3 класичних книги на українській мові, які варто прочитати в оригіналі

3 класичних книги на українській мові, які варто прочитати в оригіналі

  • 6 вересня, 2020 17:01

Побутує думка, що українська класична література наскрізь сповнена болем стражданнями, зображенням гіркої долею людей, народу та нації. Частка правди тут звісно є. Та сьогодні українська класика слугує радше чудовим провідником у мандрівці нашою історією, культурою, мовою, звичаями та традиціями. Сьогодні, у цій добірці, незвичні для загалу книжки української класики, які таки варті уваги кожного.

Українська класика, книги

Цю добірку українських класичних творів варто розпочати із першої збірки народною мовою на західних теренах України. Звісно, мова про славнозвісну «Русалку Дністровую». Альманах – друковане творіння гуртка «Руська трійця», яке увібрало у себе всю красу української народної мови, різноманітні фольклорні надбання того часу. Яків Головацький, Іван Вагилевич і Маркіян Шашкевич проробили титанічну роботу зі збору етнографічного та фольклорного матеріалу і створили направду важливий документ життя тогочасних українців.

З цього постає цілком логічне запитання: а що ж конкретно містить ця збірка? Записи народних пісень, дум, колядок, гагілок, ладкання, переклади деяких сербських пісень та чеських текстів. Також у видання містить творчість самої трійці: поеми Вагилевича, лірична поезія Шашкевича та наслідування Головацького. А один із розділів, окрім фольклорно-історичних творів, подає відомість бібліографічну про слов'янські й українські рукописи. Нагадуємо, що будь-яка інша книжка з класики української літератури завжди знайдеться у нас.

Класична українська література – це не тільки про сімейні чвари, сердешних оксан, ревучих волів, нащадків козаків, кріпаків й історичну несправедливість. До прикладу, повість «Хмари» Івана Нечуя-Левицького вважають чи не першим українським урбаністичним (міським) твором. І це саме той Нечуй-Левицький, який написав трагікомедію про Кайдашів та соціальну драму життя кріпака-повстанця Миколи Джері. «Хмари» ж про студентів, які згодом стають професорами, міське життя, радості теперішнього та великі сподівання на майбутнє. Ця повість наче калейдоскоп повсякденного життя у місті, традицій, вечірок, дискусій та мальовничих описів Києва та інших міст України. Тут кожний герой мріє, надіється, любить, ненавидить, закохується чи одружується та зрештою, росте разом зі своїм містом. А ще для сучасного читача повість – це хороший екскурс у життя молоді 19 століття.

Прозу українських класиків неможливо уявити без літературних творів 20-30-х років минулого століття. Ще досі багато з них для нас, на жаль, є невідомими або маловідомими. Твори того часу відрізняються якісним, інтелектуальним, наповненням, текстовими, сюжетними експериментами. І їм точно є чим дивувати сучасних читачів. До збірки «Дівчина з ведмедиком. Доктор Серафікус» увійшли два найвідоміших романів Віктора Домонтовича. На сторінках цих творів кожного чекає багато роздумів, рефлексій, зображення зміни парадигми життя початку 20 століття та просто інтелектуальна насолода від текстів. Повне занурення в епоху гарантоване.

Поділитись

Новини по темі: