Учасникам потрібно тримати прапори або просто стояти підчас виступу кандидата, який відбудеться 21 березня на майдані Корольова. Відповідну пропозицію надсилають куратори в особисті повідомлення через соціальні мережі. Фото такого повідомлення студент Олександр (ім’я змінено) надав ОПОРІ.
«Я куратор в «Батьківщина молода». Я нікого не буду заставляти чи просити голосувати за Тимошенко…але мені треба допомога. 21.03 на майдані Корольова приїжджає Тимошенко у Житомир. Мені треба зібрати людей, які будуть стояти там на виступі Тимошенко. Деяким потрібно буде тримати прапори, а деякі будуть просто стояти. Я тебе прошу зібрати хоча б 5 людей. За твою роботу, за те що ти назбираєш 5-10 студентів – я угощу кавою або ще щось. Активним студентам – подарунки», – йдеться у повідомленні.
За словами студента, повідомлення надіслав знайомий.
«Я знаю цю людину. Від участі в заході я відмовився. Це мені не потрібно», – розповів Олександр.
Анонс про зустріч з Юлією Тимошенко поширений у ЗМІ та соціальних мережах.
Довірена особа Юлії Тимошенко по ВО №62 (м. Житомир), Голова Житомирської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Анжеліка Лабунська у коментарі зазначила:
«А що, гроші пропонують? Якщо моя «молодіжка» запрошує на зустріч, то що в цьому поганого? Можливо, моя «молодіжка» і займається. Ви ж бачите, що є офіційні афіші, проплачені з виборчого фонду, є повідомлення на радіо, теж проплачено з виборчого фонду. Це ж нікого ніхто не примушує. Це не знаходиться у навчальних закладах, це не знаходиться на роботі. Якщо там друзі чи знайомі когось запрошують прийняти участь завтра на зустрічі до Юлії Володимирівни, то чесно, я не бачу в цьому нічого поганого».
За словами громадської омбудсменки із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Житомирській області Світлани Пантюхіної, будь-які зустрічі кандидата у Президенти з виборцями є агітаційними, бо впливають на вибір перед голосуванням. Порядок агітації регулюється законом про вибори Президента, який встановлює також ключові обмеження при веденні агітації.
«Не є виключенням і пригощання кавою при організації зустрічі кандидата з виборцями: якщо акцентується на це увага, це також є формою підкупу виборців. Свідомий і відповідальний виборець має зацікавитися особистим спілкуванням з кандидатом, можливістю уточнити його виборчу програму та особи тих, хто в команді і може бути призначений у разі перемоги на відповідальні державні посади, а не кавою з подарунками. Щодо юридичної кваліфікації, то у разі доведення факту свідомих дій, може настати адміністративна чи кримінальна відповідальність. Якщо вартість товарів/послуг, що надаватимуться виборцям перевищуватиме три відсотки розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 57 грн 63 коп., то це злочин за ст. 160 Кримінального кодексу України - підкуп виборців. Якщо менше – адміністративне правопорушення за ст. 212-10 КУпАП – порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації», – зазначила Світлана Пантюхіна.
Відповідно до частини 1 статті 57 Закону України «Про вибори Президента», передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.