Журнал Житомир інфо
УКР | РУС        Сьогодні: Вт, 18-01-2022    13:30:52
Головна » Публікації » Житомир

Олександр Федорович Гербачевський. Видатний хірург Житомирщини. Біографія


Олександр Федорович Гербачевський. Видатний хірург Житомирщини. Біографія

«Якби мені довелося
починати життя,
я неодмінно знову
обрав би медицину... »

З виступу О. Ф. Гербачевського

Олександр Федорович Гербачевський (12 серпня 1884 – 3 жовтня 1979) – Герой Соціалістичної Праці, Заслужений лікар України, легендарний лікар-хірург, багаторічний головний лікар обласної клінічної лікарні, яка сьогодні носить його ім’я, видатний організатор охорони здоров’я Житомирщини.

 

БІОГРАФІЯ

Олександр Федорович Гербачевський народився 12 серпня 1884 року в селі Горбов Холмської губернії (нині це територія Польщі) в родині православного священика. Після закінчення гімназії в м. Варшаві вступає у 1907 році до Київського університету Св. Володимира на медичний факультет. У 1912 році закінчує навчання і починає працювати ординатором хірургічної клініки університету, де проходить академічну школу у талановитого хірурга М. М. Волковича. Одночасно він практикує дільничним лікарем в с. Хоровець Ізяславського повіту.

З 1919 по 1921 рік працює старшим лікарем, а згодом і завідувачем хірургічного відділення Тульського місцевого лазарету та Тульської хірургічної лікарні збройного та патронного заводу. О. Ф. Гербачевський, 1917-1921 рр.

Під час першої світової війни Олександр Федорович відправляється на фронт. У мороз і сльоту, вдень і вночі, в ім'я порятунку людей невтомно працював молодий хірург.

У 1914-1916 рр. працює ординатором Третього запасного шпиталю. У 1916-1918 роках завідує хірургічним відділенням 217-го польового запасного шпиталю для поранених.

Спочатку О. Ф. Гербачевський працює завідувачем хірургічного відділення 2-ї міської лікарні, а у 1923 році його призначають на посаду завідувача хірургічного відділення та рентгенстанції лікарні Червоного Хреста (майбутньої обласної лікарні). А вже в листопаді 1924 року його призначають головним лікарем цієї лікарні. Подружжя Гербачевських 21 липня 1921 року, після демобілізації з армії, Олександр Федорович приїздить до Житомира. Його трудова діяльність від моменту переїзду і до останніх днів життя була тісно пов'язана з розвитком охорони здоров'я на Житомирщині.

З ініціативи О. Ф. Гербачевського в 1923 році було відкрито губернський тубдиспансер на 25 ліжок, створено рентгенологічну службу, з кожним роком обласна лікарня все розширювалася.

У 1928 році за значні досягнення у праці О. Ф. Гербачевському випала честь поїхати в закордонне наукове відрядження до Німеччини, де він спілкується з відомими хірургами Біром та Заурбрухом, а в подарунок отримує рентгенівський апарат.

Пересувна поліклініка, 1927 р. Перший рентгенівський апарат І ось в лікарні Червоного Хреста з'являється пересувний рентгенкабінет, і паралельно Олександр Федорович організовує виїзну консультативну поліклініку.

Як голова правління обласного наукового товариства хірургів, Олександр Федорович також багато працює над науковими дослідженнями з хірургії. Перша наукова праця Гербачевського значиться ще в записах Тульського губернського відділу охорони здоров'я за 1921 рік, де була надрукована стаття про хірургічне лікування гангрени кінцівок після висипного тифу. У 20-х роках друкуються інші роботи О. Ф. Гербачевського: «Спосіб фіксації хребців при туберкульозних спондилітах», «Хірургічне лікування травматичної епілепсії», «Спосіб аутопластичної пересадки яєчника при статевому туберкульозі».

За своє життя лікар написав 15 наукових праць.

Досвідченого хірурга запрошують працювати на кафедри відомих медичних вузів, у столичні клініки. Проте він залишається у Житомирі, де так потрібні його знання, досвід, його золоті руки.

За рішенням Раднаркому СРСР в 1938 році лікарня Червоного Хреста зі штатом і устаткуванням переходить в розпорядження Наркомздоров’я України з перейменуванням в обласну хірургічну лікарню. В цей час у ній було розгорнуто 125 ліжок.

З квітня 1941 року Указом Президії Верховної Ради УРСР О. Ф. Гербачевському, одному з перших працівників охорони здоров’я України, присвоєно почесне звання Заслуженого лікаря УРСР.

Перед війною Олександру Федоровичу виповнилося 57 років.

Він виконував функції головного лікаря і головного хірурга. В стаціонарі обласної лікарні вже було 175 ліжок.

ЗА ДАНИМИ АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ, ПІД ЧАС ТИМЧАСОВОЇ НІМЕЦЬКОФАШИСТСЬКОЇ ОКУПАЦІЇ, ГРУПА МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ОБЛАСНОЇ ЛІКАРНІ НА ЧОЛІ З О. Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКИМ НАДАВАЛА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ ПОРАНЕНИМ СОЛДАТАМ І ОФІЦЕРАМ, ЯКІ ПОТРАПИЛИ В ОТОЧЕННЯ, ТА ПАРТИЗАНСЬКИМ ЗАГОНАМ, ЩО ДІЯЛИ НА ТЕРИТОРІЇ ОБЛАСТІ.

З книги “На варті здоров’я людини”

 

В обласному архіві є справа - “Підпільна робота О. Ф. Гербачевського в період тимчасової німецько-фашистської окупації”. З неї постає невгасимої безстрашності та відданості народу Лікар з великої літери. Є свідчення про те, що О. Ф. Гербачевський прагнув евакуюватися. Проте не зміг. Певний час переховувався і хворів. Проаналізувавши ситуацію, він приймає мужнє і єдине вірне в той час рішення - залишитися в тилу і всіляко допомагати хворим людям та борцям проти фашистів.

У липні-вересні 1941 р. Олександр Федорович приступив до роботи в хірургічному відділенні Житомирської міської лікарні і працював там до визволення міста.

Це була щоденна, щогодинна боротьба, сповнена смертельної небезпеки. Поряд з роботою лікаря, О. Ф. Гербачевський організовує шефство жителів окупованого міста над пораненими полоненими. Часто відвідує концтабір на Богунії (лікар досконало володів німецькою мовою), добивається переведення частини військовополонених до лікарень міста та навколишніх сіл. Протягом 1942 року О.Ф. Гербачевський перевів із табірного госпіталю до хірургічного відділення міської лікарні 10 важкохворих, сприяв подальшому звільненню їх з полону.  Медики на чолі з О. Ф. Гербачевським лікували партизанів, а також передавали у загін медикаменти, інструментарій, перев'язувальний матеріал тощо.

Після війни Олександру Федоровичу приходило десятки листів з подяками від поранених та врятованих від фашистів людей, яких він повернув до життя.

Після звільнення Житомирщини від окупантів, Олександр Федорович з грудня 1944 по травень 1945 року виконує обов’язки завідувача відділу охорони здоров’я, а потім був призначений на посаду головного лікаря обласної лікарні, і одночасно - на посаду головного хірурга облздороввідділу. Значну роботу в той час він проводив з мобілізації медичних працівників та населення області на відбудову зруйнованих під час війни лікувальних закладів.

В той час в обласній хірургічній лікарні працювало 8 лікарів і 32 медичні сестри.

Ось що писала газета "Радянська Житомирщина від 14 грудня 1945 року в статті "Житомирській обласній лікарні – 50 років»:

«… завдяки наполегливості трудящих м. Житомира і настирливості медичних працівників обласна лікарня знову почала оживати. До роботи були залучені кращі фахівці медичної справи, серед яких ми зустрічаємо ветеранів цієї лікарні – заслуженого лікаря республіки гербачевського, докторів медичних наук лозицького, павшу…»


У післявоєнні роки на Житомирщині (зокрема в Чуднівському районі) зароджується новий метод медичного забезпечення сільського населення - диспансеризація. О. Ф. Гербачевський вніс пропозиції щодо впровадження цього методу. З його ініціативи розпочалась робота з активного виявлення і оздоровлення дітей із вродженими та набутими вадами; диспансерному нагляду та активному оздоровленню хворих на кістково-суглобовий туберкульоз, остеомієліт, хронічну хірургічну патологію. Все це позитивно вплинуло на зменшення летальних випадків від гострих хірургічних захворювань.

ГОЛОВНИЙ ЛІКАР, ХІРУРГ, ОРГАНІЗАТОР

3 1950 року обласна лікарня стає багатопрофільною з терапевтичним, неврологічним, хірургічним, ортопедо-травматологічним, онкологічним, отоларингологічним, урологічним відділеннями. Відкрита обласна консультативна поліклініка. В 1958 р. лікарня розширюється до 175 ліжок, з 1960 - до 300.

Починають будуватись нові корпуси лікарні, в 1960 - триповерховий корпус на 200 ліжок, в 1967 p. - чотирьохповерховий корпус; лікарня вже нараховує 525 ліжок. В тому ж 1967 р. побудовано приміщення консультативної поліклініки, а в 1969 — введено в дію триповерховий корпус, де були розміщені обласна стоматполіклініка та відділення щелепно-лицьової хірургії.

B лікарні розгорнуті нові спеціалізовані відділення: дитячої хірургії; нейрохірургічне, опікове, ендокринологічне, торакальної хірургії.

Обласна лікарня, 1950 рік

 

У Житомирській обласній лікарні було впроваджено новий метод лікування трофічної виразки, велику увагу Олександр Федорович приділяв розвитку торакальної хірургії – операціям на серці та легенях, а також складнішим - з пересадки органів.

За багато років роботи він, рятуючи людей, особисто зробив тисячі операцій.

У Житомирській обласній лікарні було впроваджено новий метод лікування трофічної виразки, велику увагу Олександр Федорович приділяв розвитку торакальної хірургії - операціям на серці та легенях, а також складнішим - з пересадки органів. За багато років роботи він, рятуючи людей, особисто зробив тисячі операцій.

Поряд із зміцненням матеріальної бази Олександр Федорович дбає про вдосконалення роботи обласної лікарні як організаційно-методичного центру та центру з підвищення кваліфікації медичних працівників області. Особлива увага приділялась підготовці спеціалістів лікарні, вдосконаленню їх майстерності. О. Ф. Гербачевський мав власну бібліотеку, але часто користувався фондом обласної наукової медичної бібліотеки, дарував фахові видання.

В 1952 р. в журналі "Лікарська cпpaвa"(N10, ст. 918-919) з'являється стаття Олександра Федоровича «Обласна лікарня - організаційно-методичний центр для районів», де йдеться про надання планової та невідкладної допомоги з боку обласної лікарні. Обласна лікарня стає провідною базою підвищення кваліфікації лікарів, середніх медичних працівників області. На початку 70-x років вона затверджується базою підготовки курсантів ВООЗ.

Поряд з практичною діяльністю багато уваги приділяється і науковій діяльності. Олександр Федорович Гербачевський узагальнив свій досвід в 15-ти наукових працях. Він умів і любив вчити інших, створював умови для наукової діяльності молодих спеціалістів, які працювали в обласній лікарні. Олександр Федорович запрошує до Житомира для читання лекцій про нові методи лікування хвороб відомих хірургів – М. Амосова, М. Коломийченка, анестезіолога професора А. Трещинського та інших видатних медиків того часу.

Під його керівництвом 6 лікарів обласної лікарні захистили дисертації на звання кандидатів медичних наук (Сальков Г. М., Савченко А. О., Шелестюк К. І., Бейгельман С. А., Бех Р. А., Євтушенко В. П.). Співробітниками обласної лікарні виконано декілька сотень наукових праць, у лікарні видавалися збірники наукових робіт.

В жовтні 1972 року Олександр Федорович залишає посаду головного лікаря і стає головним консультантом лікарні, очолює Раду наставників.

В 1969 році за видатні успіхи в організаторській, професійній та суспільній діяльності Олександру Федоровичу Гербачевському присвоюється почесне звання Героя Соціалістичної Праці.


У 90-річному віці (1974 р.) він був обраний заступником голови 29-го Всесоюзного з’їзду хірургів, який відбувся в м. Києві. Це був його останній з’їзд. 3-го жовтня 1979 року Олександр Федорович Гербачевський відійшов у життя вічне. Похований на Корбутівському кладовищі. Пам'ять про видатного медика збережена його учнями та послідовниками, а також багатьма житомирянами, яким він повернув життя та здоров'я. 

НАГОРОДИ:

За видатні заслуги в справі організації охорони здоров’я, високу майстерність та наукову діяльність Олександр Федорович Гербачевський був нагороджений:

  • 1945 р. – присвоєно почесне звання Заслуженого лікаря УРСР;
  • 1945 р. – медаллю “За доблестный труд в Великой Отечественной войне ”;
  • 1948 р. – орденом Трудового Червоного Прапора;
  • 1953 р. – орденом Леніна;
  • 1961 р. – орденом “Знак Пошани”;
  • 1969 р. – Указом Президії Верховної Ради СРСР від 4 лютого О. Ф. Гербачевському було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.
 

ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ

Олександр Федорович був культурною, інтелігентною людиною, виявляв інтерес до історії, літератури, живопису, любив бувати наодинці з природою.

Світла пам'ять про нього залишилася: методи, започатковані ним, ще й досі застосовуються лікарями, а обласна лікарня з 1992 року носить ім'я видатного лікаря, генія свого часу. Навесні 1992 року в Житомирі відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на головному корпусі обласної клінічної лікарні.

15 вересня 2002 року на території обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського відбулося урочисте відкриття пам'ятника відомому вченому – як знак великої пошани від усієї громадськості Житомирщини.

Для вшанування пам’яті заслуженого лікаря України, Героя Соціалістичної Праці, видатного хірурга, колишнього головного лікаря Житомирської обласної лікарні, за його вагомий внесок у розвиток галузі охорони здоров’я області, з метою відзначення працівників за їх особистий внесок у розвиток медицини як галузі, вдосконалення надання медичної допомоги населенню, зміцнення матеріально-технічної бази установ охорони здоров’я, впровадження новітніх методів діагностики та лікування у 1996 р. засновано обласну щорічну медичну премію імені О. Ф. Гербачевського.

НАУКОВІ ПРАЦІ, ТЕЗИ ДОПОВІДЕЙ

Анализ реаниматологической помощи в условиях областной больницы / А. Ф. Гербачевский [и др.] // Обезболивание и реанимация в условиях клиники и скорой помощи: материалы I съезда анестезиологов УССР - Киев : Здоров’я, 1966. – С. 50-51. Бзынко В.Ф.

Множественные непаразитарные кисты печени / В. Ф. Бзынко, А. Ф. Гербачевский // Научные труды врачей Житомирской области Украинской ССР. – Житомир : [б.и], 1959. – С. 108-111. Гербачевский А. Ф.

Радикальные и паллиативные повторные операции на пептических язвах, пенетрирующих в переднюю брюшную стенку / А. Ф. Гербачевский, В. Н. Красномовец // Научные труды врачей Житомирской области Украинской ССР. – Житомир : [б.и], 1959. – С. 94-106.

Гербачевский А. Ф. Профилактика хирургических заболеваний: из опыта Житомирского облздравотдела / А. Гербачевский // Медицинский работник. - 1953. – 27 окт. Гербачевский А. Ф.

Активное выявление хирургических больных и плановое их оздоровление в Житомирской области / А. Ф. Гербачевский // Труды VIII съезда хирургов Украинской ССР, 8-13 июня 1954 г. – Киев : Госмедиздат УССР, 1955. – С. 28-32. Гербачевский А. Ф.

Житомирская областная больница /А. Ф. Гербачевский // Тезисы докладов на семинаре слушателей международных курсов больничных администраторов Всемирной организации здравоохранения по вопросам организации медицинского обслуживания сельского населения в Житомирской области, 18-23 мая 1971 г. – Житомир : [б.и], 1971. – С. 20-25. Гербачевский А.Ф.

Речь в прениях по докладу «Состояние и задачи хирургической помощи населению Украинской ССР» / А. Ф. Гербачевский // Труды Х съезда хирургов Украинской ССР, 2-5 июля 1962 г., г. Харьков – Киев : Госмедиздат УССР, 1964. - С. 38-39. Гербачевский А. Ф.

Речь в прениях по докладу «Состояние и меры улучшения травматологической помощи в угольной, металлургической и горнорудной промышленности УССР» / А. Ф. Гербачевский // Труды IX съезда хирургов Украинской ССР, 26 июня-1 июля 1958 г., . – Киев: Госмедиздат УССР, 1960. - С. 119.

Гербачевский А. Ф. Костный туберкулёз и Красный Крест / А. Ф. Гербачевский // Волынский пролетарий. - 1923. - 23 нояб. - (Неделя Украинского Красного Креста).

Гербачевский А. Ф. Оперативно-сохраняющие способы лечения гангрен конечностей после сыпного тифа / А. Ф. Гербачевский // Пульс. – 1995. – 14 груд.

Гербачевский А. Ф. Роль районного хирурга в выявлении и лечении больных костно-суставным туберкулёзом / А. Ф. Гербачевский // Труды республиканского научного общества травматологов и ортопедов УССР. – Киев : [б. и.], 1958. – С. 121-123.

Гербачевский А. Ф. Порочная осанка и начальные формы искривления позвоночника у школьников / А. Ф. Гербачевский, С. И. Гервиц, А. М. Пестерева // Тезисы докладов ІІ-й украинской научно-практической конференции по вопросам хирургии детского возраста. – Киев : [б. и.], 1963. – С. 197-198. Гербачевский А. Ф.

Речь в прениях по докладу на тему: «Организация борьбы с производственным травматизмом в машиностроительной промышленности и сельском хозяйстве» / А. Ф. Гербачевский // Труды IV съезда травматологов и ортопедов Украины, 17-19 июня 1959 г., г. Харьков. – Киев : Госмедиздат УССР, 1960. - С. 89.

Гербачевський О. Комплексна медична допомога на селі : про розвиток спеціалізованої медичної допомоги на селі / О. Гербачевський // Радянська Житомирщина. - 1969. - 24 вересня. Гербачевский А. Ф.

Порочная осанка и начальные формы искривления позвоночника у школьников / А. Ф. Гербачевский, С. И. Гервиц, А. М. Пестерева // Хирургия, травматология и ортопедия детского возраста : труды ІІ-й украинской научно-практической конференции хирургов детского возраста. – Киев : Здоров’я, 1965. – С. 212-213.

Научные работы врачей Житомирской области : указатель лит. (1946-1978) / сост. Т. Е. Музычук, Л. В. Старикова / Житомирский обл. отдел здравоохранения, Житомирская обл. науч. мед. библиотека. – Житомир : [б. и], 1979. – 56 с. - Авт. покажч. О. Ф. Гербачевський – 73, 377, 378, 378, 580, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 662

НАГОРОДИ О. Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО

СССР. Верховный Совет. Президиум. Указы. О присвоении звания Героя Социалистического Труда наиболее отличившимся работникам здравоохранения : [По Житомирской области - Гербачевскому Александру Фёдоровичу - главному врачу областной больницы] : от 4 февраля 1969 г. // Медицинская газета. - 1969. - 7 февр.

СPCP. Верховна Рада. Президія. Укази. Про нагородження орденами і медалями лікарів і інших медичних і фармацевтичних працівників в Житомирській області Української PCP : [Нагородити Орденом Леніна Гербачевського Олександра Федоровича - лікаря обласного відділу охорони здоров'я] : від 17 вересня 1953 р. // Радянська Житомирщина – 1953. - 3 жовт.

СPCP. Верховна Рада. Президія. Укази. Про нагородження медаллю “За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 pp.” працівників науки, техніки, мистецтва і літератури : [Гербачевського Олександра Федоровича, головного лікаря Житомирської обласної лікарні] : від 6 червня 1945 р. // Радянська Житомирщина. – 1945. - 8 черв.

СРСР. Верховна Рада. Президія. Укази. Про нагородження орденами і медалями працівників промисловості, сільського господарства, науки, культури і мистецтва Української PCP : [Нагородити орденом Трудового Червоного Прапора Гербачевського Олександра Федоровича - головного лікаря Житомирської обласної лікарні] : від 28 січня 1948 року // Радянська Житомирщина. - 1948. – 30 січ.

СРСР. Верховна Рада. Президія. Укази. Про нагородження медичних працівників Житомирщини : [орденом “Знак Пошани” - Гербачевського Олександра Федоровича] : від 11 лютого 1961 р. // Радянська Житомирщина. - 1961. - 14 лют.

Бабич И. Подарок старого доктора : об А. Ф. Гербачевском / И. Бабич // Известия. – 1969. - 10 сент.

Борщівський М. І. Історія Житомирської обласної лікарні та її місце в системі охорони здоров'я області / М. І. Борщівський // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області : матеріали наук.-практ. конф. – Житомир : [б. в], 1995. - С. 11-20. - [Про О.Ф. Гербачевського - С. 13-16.]

Вернигора І. Вчитель багатьох поколінь хірургів Житомирщини : про організатора охорони здоров’я Олександра Гербачевського / І. Вернигора // Ваше здоров'я. - 2002. - 6-12 грудня. - № 47. – С. 12.

Вернигора І. П. Зірка Героя : нарис присвячується хірургу і Людині з великої літери – Олександру Федоровичу Гербачевському / І. П. Вернигора // Літопис ортопедо-травматологічної служби Житомирської області. – Житомир : [б. в], 2003. - С. 3-6.

Вернигора І. П. Зірка Героя : присвячується хірургу і Людині з великої літери – Олександру Федоровичу Гербачевському / І. П. Вернигора // Пульс. – 2002. - 14 листоп.

Кабінет О. Ф. Гербачевського

СПОГАДИ КОЛЕГ І НАРИСИ ПРО О. Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО

Бабич И. Жизнь, которую мы выбираем : о главвраче Житомирской областной больницы, Заслуженном враче УССР А. Ф. Гербачевском : очерк / И. Бабич // Правда Украины. – 1968. – 10 июля.

СПОГАДИ КОЛЕГ НА ШПАЛЬТАХ ОБЛАСНОЇ МЕДИЧНОЇ ГАЗЕТИ “ПУЛЬС”

Вернигора І. П. Історія охорони здоров’я Житомирщини / І. П. Вернигора // Літопис ортопедо-травматологічної служби Житомирської області. – Житомир, 2003. - С. 6-11. - Про О.Ф. Гербачевського - С. 10.

Гербачевский Александр Федорович // Кузьмин М. К. Медики-Герои Социалистического Труда. – Москва : Медицина, 1988. – С. 168.

Гербачевский Александр Фёдорович, Герой Социалистического Труда (1969 г.), Заслуженный врач УССР (1941 г.) // Медицинские работники Украинской ССР, удостоенные почётных званий : библиогр. материалы по состоянию на 1.01.1976 г. – Киев : Медицина, 1976. – С. 231.

Герой Соціалістичної Праці Олександр Федорович Гербачевський // Відновна хірургія деструктивних форм кістково-суглобового туберкульозу і остеомієліту та їх наслідків / за ред. І. П. Вернигори, Г. В. Гайка. – Київ : Книга-плюс, 2002. – С. 497-501.

Давидов І. Головний хірург області О. Ф. Гербачевський / І. Давидов // Радянська Житомирщина. - 1954. - 6 серп.

Етапи розвитку охорони здоров'я Житомирщини у повоєнний час // Пульс. - 2003. - 18 серп. - С. 2. згадується О. Ф. Гербачевський.

Житомирська обласна клінічна лікарня ім. О. Ф. Гербачевського : до 110-ї річниці заснування / С. П. Щерба [та ін.] – Житомир : Полісся, 2005. – С. 360 згадується О. Ф. Гербачевський.

Заглада Н. Подяка лікарям : про лікарів Гербачевського, Сидоренко, Городецьку / Н. Заглада // Рад. Житомирщина. – 1951. – 24 берез.

Історія охорони здоров’я Житомирщини: Олександр Федорович Гербачевський // Пульс. - 2003. -№ 31. – С. 2.

Торбас О. М. Історія хірургічної служби Житомирської обласної клінічної лікарні ім.

О. Ф. Гербачевського // Історія розвитку хірургічної служби Житомирщини / О. М. Торбас, В. І. Лучків, П. С. Русак. - Житомир, 2012. - С. 27-39. згадується О. Ф. Гербачевський.

Кавун А. …В подарок получил рентгеновский аппарат (А. Ф. Гербачевский) / А. Кавун // Голос Украины. – 2014. - № 153. – С. 7.

Кізуб К. Завжди на поклик совісті : про головного лікаря Житомирської обласної лікарні О. Ф. Гербачевського / К. Кізуб // Радянська Житомирщина. - 1962. - 12 груд.

Клейненберг М. Э. Мы вместе работали : воспоминания об А. Ф. Гербачевском / М. Э. Клейненберг // Пульс. – 1996. - 16 трав. - С. 2, 4.

Лясковський А. 90-річний ювілей лікаря (Заслуженого лікаря Української РСР, Героя Соціалістичної Праці О. Ф. Гербачевського) // Радянська Житомирщина. – 1974. - 4 жовтня.

Мельник Б. А. Розповідь про дитячу онкологічну службу Житомирської області / Б. А. Мельник // 40 років дитячій хірургії Житомирщини: здобутки та перспективи. – Житомир : [б.в], 2001. – С. 6-8. згадується О. Ф. Гербачевський.

Михалюк С. Історія розвитку Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського / C. Михалюк // Пульс. - 2006. - № 28. - С. 2.

Муравьев В. П. Страница истории / В. П. Муравьёв // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області : матеріали наук.-практ. конф. – Житомир : [б.в], 1995. - С. 33-34.

Щерба С. П. На варті здоров’я : до 220-річчя першої Житомирської міської лікарні / С. П. Щерба, О. С. Кузьмін, І. П. Ямковий. – Житомир : Полісся, 1996. –142 с. - Про О. Ф. Гербачевського – С. 49-52.

Обласна клінічна лікарня ім. О. Ф. Гербачевського // Історія розвитку охорони здоров'я на Житомирщині / З. М. Парамонов [та ін.] – Житомир : Полісся, 2004. – С. 45-62. згадується О. Ф. Гербачевський.

Омельчук А. І. Розвиток рентгенологічної служби в Житомирській обласній лікарні / А. І. Омельчук, Г. Ф. Шейко // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області : матеріали наук.-практ. конф. – Житомир : [б.в], 1995. - С. 34-35.

Опанасюк О. Олександр Гербачевський, хірург / О. Опанасюк // Радянська Україна. - 1969. - 7 лютого.

Охорона здоров’я // Костриця М. Ю. Житомир : підручна книга з краєзнавства / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк – Житомир : Полісся, 2007. – С. 375-378. - Про Гербачевського О. Ф. – С. 376-377.

Парамонов З. М. Ортопедо-травматологічній службі Житомирської області виповнилось 50 років / З. М Парамонов, М. І Борщівський, М. М. Хіміч // Актуальні питання сучасної травматології та ортопедії : матеріали міжобласної наук.-практ. конф. - Київ-Житомир : [б.в], 2002. - С. 214-227. - Згадується О. Ф. Гербачевський.

Поперечна А. Ніщо на землі не минає безслідно : до 60-річчя визволення Житомирщини від фашизму / А. Поперечна // Пульс. - 2004. - № 4. - С. 1. згадується О. Ф. Гербачевський.

Савченко В. Л. Самая первая больница Житомирщины: вчера, сегодня, завтра... / В. Л. Савченко, С. В. Харченко, А. И. Вусык. – Житомир : Полісся, 2002. – 52 с. - Згадується О. Ф. Гербачевський, як керівник хірургічного відділення Першої міської лікарні, після звільнення Житомира від фашистів.

Слободенюк О. Гербачевський Олександр Федорович / О. Слободенюк // Трудові зірки Полісся : нариси про Героїв Соціалістичної Праці та повних кавалерів ордена Трудової Слави Житомирщини. – Житомир : Ред. обл. газети “Житомир”, 2000. – С. 65-69.

Слово про Олександра Федоровича Гербачевського // Пульс. - 1995. - 14 груд.- С. 3.

Смирнов В. В. Становлення дитячої торакальної служби в області / В. В. Смирнов // 40 років дитячій хірургії Житомирської області: здобутки і перспективи. – Житомир : [б.в], 2001. – С. 8-11.

Стривожена пам’ять : спогади ветеранів : 1943-1993 – Житомир, 1993. – С. 55.

Суходольський Ф. Життя в ім’я інших : про О. Ф. Гербачевського // Пульс. – 1998. - № 24. - С 1-2.

Федорова Н. А починала працювати з Гербачевським / Н. Федорова // Пульс. - 2003. - № 34. - С. 1. згадує старша операційна сестра оперблоку обласної клінічної лікарні Г. Байдала.

Шепель І. Поцілунок хірургові : про Героя Соціалістичної Праці, головного лікаря обласної лікарні О. Ф. Гербачевського / І. Шепель // На варті здоров’я людини. – Київ: Здоров’я, 1971. - С. 39-48.

Шепель І. Хірург : про Героя Соціалістичної Праці, головного лікаря Житомирської обласної лікарні О. Ф. Гербачевського : нарис // Сільські вісті. - 1969. - 23 листоп.

Ямковий І. О. Ф. Гербачевський – хірург і організатор медичної справи / І. Ямковий // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції, 23-25 травня 1996 р. – Житомир : [б.в.], 1996. – С. 195-196.

Ямковой И. П. Научная и новаторская деятельность А.Ф. Гербачевского / И. П. Ямковой// Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області : матер. наук.-практ. конф. – Житомир : [б.в], 1995. - С. 35-37.

Янчук Б. Едельвейс : про хірурга обласної лікарні О. Ф. Гербачевського : нарис / Б. Янчук // Радянська Житомирщина. - 1969. - 9 лютого.

УВІЧНЕННЯ ПАМ’ЯТІ О. Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО

Житомирська обласна державна адміністрація. Про премію ім. О. Ф. Гербачевського : розпорядження голови Облдержадміністрації № 228 від 08.04.96 р. // Пульс. - 1996. - № 16. - С. 1.

Будник Е. Увічнення пам’яті : відкриття пам’ятника відомому вченому на території обласної лікарні (О. Ф. Гербачевському) / Е. Будник // Пульс. - 2002.- № 38.– С. 1.

Гербачевському О. Ф. - пам’ятник // Пам’ятки археології, історії та монументального мистецтва : енциклопедія / за заг. ред. Г. Мокрицького. - Т. 2, кн. 1. – Житомир : Волинь, 2009. – С. 195-196.

Дем’янчук Т. Виставка архівних документів : з нагоди 115-ої річниці обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського у читальному залі державного архіву Житомирської області відкрито виставку документів та періодичної преси / Т. Дем’янчук // Пульс. - 2010. - 23 грудня. - С. 7.

Лісовський Б. Присвячено відомому лікарю : у читальному залі Державного архіву Житомирської області відкрито виставку оригіналів документів, фотографій та періодичних видань, присвячених 130-річчю з дня народження відомого діяча в галузі охорони здоров’я області, заслуженого лікаря УРСР, Героя Соціалістичної праці О. Ф. Гербачевського // Житомирщина. – 2014. - № 85-86. – 19 серпня. – С. 6.

Малишев І. Славне ім’я – Житомир / І. Малишев, В. Ліпінський, Г. Мокрицький // Комсомольська зірка. - 1981. - 13 червня. - Вшанування пам’яті О. Ф. Гербачевського в Житомирі.

Проніна Г. Вірні традиції : урочисте відкриття меморіальної дошки Героя Соціалістичної Праці О. Ф. Гербачевського на корпусі обласної лікарні / Г. Проніна // Радянська Житомирщина. – 1992. – 31 берез.

Соболь В. Про обласну лікарню - мовою документів : у Державному архіві відбулося відкриття виставки документів, присвяченої 115-й річниці обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського / В. Соболь // Житомирщина. - 2010. - 25 грудня. - С. 5.

130 років від дня народження Олександра Федоровича Гербачевського // Імена в медицині у відгомоні часу : календар знаменних і пам’ятних дат / ННМБ України. – Київ : [б. в.], 2014. – С. 29.

Хаджі Л. Людина живе – доки жива пам’ять про неї / Л. Хаджі // Пульс. – 2014. - №37. – С. 3.

Могила Гербачевського О. Ф. // Пам’ятки археології, історії та монументального мистецтва : енциклопедія / за заг. ред. Г. Мокрицького. - Т. 2, кн. 1. – Житомир : Волинь, 2009. – С. 148.

Ольжинська О. Світло добра незгасиме : Житомирській обласній лікарні присвоєно ім’я О. Ф. Гербачевського / О. Ольжинська // Житомир. – 1992. - 10 квітня.

ІНТЕРНЕТ РЕСУРСИ

Визначні дати в медицині: 130-річчя від дня народження Олександра Гербачевського [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://old.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20140812_d.html. – Назва з монітора.

О.Ф. Гербачевський [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zhokl.com.ua/istoriya-likarni/. – Назва з монітора.

Гербаче́вський Олександр Федорович [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=29283. – Назва з монітора.

Згурський Л. Лікар від бога  героїчний патріот і великий гуманіст [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.exo.net.ua/arkhiv/4642-2013-10-23-07-40-01. – Назва з монітора.

Кузьмін О. Медичні заклади та імена їх сподвижників у нерухомих пам’ятках м. Житомира [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://eprints.zu.edu.ua/11886/1/%D0%9A%D1%83%D0%B7%D1%8C%D0%BC%D1%96%D0%BD.pdf. – Назва з монітора.


02-11-2021 244
Комментариев: 0
avatar

Читайте також: