Журнал Житомир інфо
УКР | РУС        Сьогодні: П'ятниця, 06 Грудня 2019    06:06:24
Журнал » Новини Житомира » Політика » 2019 » Жовтень » 17 » 14:25:22 оновлено: 14:34:22

Здав хабарника - отримай 10%: Рада прийняла закон про викривачів корупції

17 Жовтня 2019, 14:34:22 405 Коментарі 0 Читать на русском языке
Здав хабарника - отримай 10%: Рада прийняла закон про викривачів корупції
Монобільшість Верховної Ради у четвер, 17 жовтня, підтримала законопроєкт президента Володимира Зеленського про "гонорари" за викриття хабарників.

Зокрема за документ №1010 у другому читанні і в цілому проголосували 252 народних депутати, передає "Обозреватель".
 

"Чому цей законопроєкт критично важливий для нас? Ми розуміємо, що корупція стала надзвичайно великою проблемою для всього суспільства. І подолати її не в змозі правоохоронні органи самостійно", – повідомила заступниця голови комітету ВР з питань антикорупційної політики Галина Янченко під час презентації законопроєкту у парламенті.


"Тому ми запроваджуємо додатковий юридичний захист, додаткові гарантії для викривачів, щоб вони могли стати активними учасниками подолання найбільших корупційних схем в Україні", – додала вона.

"Це виведе боротьбу з корупцією на новий рівень. Корупціонери звикли, що варто остерігатися правоохоронних органів, але тепер фактично агентом під прикриттям може стати фактично кожен громадянин. Знаючи це, корупціонери не будуть почуватися так вільно", – резюмувала народний депутат від фракції "Слуга народу".

Зміни до закону "Про запобігання корупції" передбачають:
 
 • викривачів корупціонерів заохочуватимуть преміями;
 • на будь-якого чиновника, який розпоряджається бюджетними коштами, можна буде поскаржитися, а правоохоронці зобов'язані перевірити інформацію;
 • тих, хто поскаржився, захищатимуть від звільнення, переслідувань, а їхні імена обіцяють тримати у секреті;
 • викривачів повинні інформувати про те, як проходить розслідування;
 • закон набуде чинності з 1 січня 2020-го.

Що це означає для українців?
 
 • якщо ви дізналися про велику корупцію, зловживання, привласнення і розтрату значних сум (наприклад, це пов'язано із вашою роботою або ваш родич має таку інформацію), ви можете на цьому заробити;
 • можливо, така схема, якщо вона дійсно здобуде популярність, допоможе заощадити бюджетні гроші за рахунок того, що корупціонерів стане менше.

Як правильно оформити скаргу:
 
 • скаржитися треба до правоохоронних органів. Якщо поскаржитися до НАБУ, а це не їхня компетенція, вони повинні протягом трьох днів про це повідомити і розповісти, куди правильніше заявити про порушення;
 • у скарзі обов'язково має бути факт, який можна перевірити. Наприклад, якщо ви знаєте, що вашій школі виділили мільйони на заміну вікон, і водночас із усіх батьків зібрали гроші на нові склопакети – у скарзі можна вказати цей факт;
 • на перевірку є 10 днів. Про її результати зобов'язані повідомити того, хто поскаржився. Якщо перевірити швидко не вийшло, термін можуть продовжити до 60 днів;
 • потім має відбутися суд, і вже суддя вирішить, чи заробив викривач на премію. Гроші дадуть лише у тому разі, якщо збиток бюджету становив від 5 тис. прожиткових мінімумів (нині це 9,6 млн грн). Максимальна нагорода – 3 тис. мінімальних зарплат (зараз це 12,5 млн грн), а мінімальна – 10% від п'яти тисяч прожиткових мінімумів (тобто 960 тис. грн).

У Верховну Раду також буде внесений окремий законопроект змін до Кримінально-процесуального кодексу про кримінальну відповідальність за надання недостовірної інформації викривачами корупції.

Зокрема, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що кримінальна відповідальність дозволить скоротити кількість наданої недостовірної інформації.
Коментарів: 0
avatar

Новини Житомира: